• Projekt - Zdravá výživa

CJD Geradstetten a Stredná odborná škola Prakovce

spolupracujú od roku 2004 na spoločnom projekte

ZDRAVÁ VÝŽIVA

CJD Geradstetten je  internátne zariadenie pre žiakov, ktorí navštevujú stredisko praktického vyučovania  v Geradstettene.

Zariadenie CJD Geradstetten  dáva možnosť vzdelávania a účinného využitia voľného času mladým ľuďom. Umožňuje im spoznať ich schopnosti a nadanie  a ich ďalej rozvíjať.

SOU Prakovce je zariadenie teoretického a praktického vzdelávania s viac ako 50. ročnou tradíciou. Umožňuje vzdelávanie mladým ľuďom zo sociálne slabých rodín a z viac početných rodín.

Žiaci týchto dvoch  vzdelávacích  inštitúcii pracujú na spoločnom projekte, ktorého výsledným produktom bude kuchárska kniha, ktorá bude obsahovať 12 receptov tradičnej slovenskej a nemeckej kuchyne. Tieto recepty budú uverejnené v oboch jazykoch  s množstvom  obrázkov a zvykov.

Popis projektu

CJD Geradstetten a SOU Prakovce uskutočňujú medzinárodnú výmenu s cieľom lepšiemu dorozumeniu národov.

Výmena vedomostí dvoch odlišne odborovo zameraných skupín na tému „ Zdravá výživa“ je ťažiskom celého projektu.

V rámci pedagogicko - vzdelávacej práce je pedagogika zdravia dôležitý prvok kompetencii CJD Geradstetten.

Výživa zohráva dôležitú úlohu. Počas ponúkaných projektových týždňov  sa na túto tematiku stále nadväzuje.

Tento plánovaný projekt sa má zaoberať rozdielmi medzi slovenskou a nemeckou tradičnou kuchyňou a s nimi súvisiacimi spôsobmi a zvykmi  stolovania a správania sa.

Spolupráca medzi oboma zariadeniami pretrváva  už od roku 2004 a samotný projekt  začal  už od septembra 2006. Každý mesiac sa v oboch zariadeniach pripraví jeden recept, ktorého recept bude v kuchárskej knihe v oboch jazykoch.

Recepty sa uverejnia aj na web stránkach oboch zariadení.

- v apríli  roku 2007 sa 4  žiačky zúčastnili pobytu v partnerskom zariadení praktického vyučovania CJD Geradstetten / Stuttgart.  Počas  tohto pobytu vykonávali svoju prax v kuchyni internátu CJD.

žiačky z odboru spoločné stravovanie na praxi v Geradstettene

• v rámci spolupráce vydala Stredná odborná škola Prakovce a CJD Geradstetten kuchársku knihu, ktorá obsahuje 20 receptov z nemeckej a slovenskej kuchyne.

-  decembri 2008  navštívil našu školu riaditeľ CJD Geradstetten pán Heinz Rudloff a pán Schier  na pozvanie pána riaditeľa Ing. Jána Blaškovana. Zároveň  dostal pán riaditeľ Ing. Ján Blaškovan a pani PaedDr. Lenka Kaľavská Patzová pozvanie navštíviť stredisko praktického vyučovania CJD Geradstetten. V rámci návštev sa dohodol  výmenný pobyt žiakov oboch zariadení na október 2009.

posedenie v stolovacej miestnosti SOU                   pozvanie u starostu Prakoviec pána Mgr. Lukáša

- v roku 2009 vydáme v júni  druhé pokračovanie kuchárskej knihy, ktorá bude obsahovať  recepty rôznych koláčov, tort,  rolád a iných sladkých dobrôt v slovenskom a nemeckom jazyku.