• Zriaďovateľ:

Odbor školstva

Námestie Maratónu mieru č. 1

042 66  Košice

Stredná odborná škola sa nachádza v obci Prakovce pod lesom v kľudnej časti sídliska Breziny. Vzdialenosť od železničnej a autobusovej stanice a priemyselného areálu Prakovce 1, km. Obec Prakovce leží v strede Hnileckej doliny. Okresné mesto Gelnica je vzdialené 7 km..

Priemysel v Prakovciach má už 250 ročnú históriu a najväčší rozvoj zaznamenal v 2. polovici 20. storočia, kedy bolo v podniku Strojáreň Prakovce zamestnaných cez 2000 zamestnancov rôznych odborov a obec zaznamenala prudkú bytovú výstavbu a počet obyvateľov stúpol na 3400. Obec má bohatú kultúrnu a športovú históriu, kde žiaci a absolventi školy majú svoj veľký podiel na prezentácii obce, čo bolo prezentované aj na poslednej akcii obce - 640 – výročí obce. Škola, ktorá do roku 1992 pripravovala absolventov len v strojárskych odboroch sa postupne preorientovala na širokospektrálne študijné a učebné odbory pre potreby regiónu v oblasti služieb..

Na základe analýzy zamestnávateľov regiónu a analýzy práce školy  predkladáme SWOT analýzu školy :

• študijné odbory pre oblasť strojárstva, obchodu, ekonomiky a služieb
          • učebné odbory strojárske, obchod a služby, spracovanie dreva
          • učebné odbory 2-ročné pre oblasť lesnej výroby, spracovanie dreva a strojárenstva
          • pomaturitné štúdium pre oblasť cestovného ruchu a verejnej správy
          • rekvalifikačné kurzy pre spracovanie dreva, strojárstvo, zváranie a informačné technológie

• Silnými stránkami školy na skvalitnenie a rozvoj výchovno-vzdelávacieho procesu sú:
            • kvalita a skúsenosť pedagogických zamestnancov (učiteľov a majstrov odbornej výchovy),
            • komplexnosť školy a jej poloha v strede spádovej oblasti
            • dlhoročná tradícia výučby v Prakovciach (60 rokov),
            • prepojenie s podnikateľskou sférou v regióne /prax priamo v podnikateľských subjektoch regiónu/
            • záujem podnikateľov o kvalitných absolventov školy
            • zapojenie školy do partnerskej spolupráce škôl z SRN
            • Príležitostí školy signalizujú
              • vysokú potreba pracovnej sily pre podniky v regióne,
              • uplatnenie absolventov v stravovacích a strojárskych firmách regiónu,
              • možnosť zvyšovania kvalifikácie aj popri zamestnaní,
              • rekvalifikačná činnosť, zváračské kurzy vo vlastnej zváračskej škole,
              • dobrá spolupráca so ZŠ a podnikmi regiónu,
              • zosúladenie a príprava pedagogickej dokumentácie v spolupráci so zamestnávateľmi na zosúladenie odbornosti žiakov podľa potreby firiem,
              • spolupráca s partnerskými školami a výmena žiakov na praxi,
              • praktické vyučovanie v 2 a 3. ročníku v jednotlivých firmách regiónu.
            • Prekážky v rozvoji školy sú
              • nedostatok finančných prostriedkov na modernizáciu školy,
              • nízka vedomostná úroveň prichádzajúcich žiakov zo základných škôl,
              • vysoký podiel žiakov Rómov v regióne,
              • nízka priemerná mzda v regióne,
              • nezáujem rodičov o spoluprácu so školou a o štúdium ich deti.
            • Charakteristika školy

Stredná odborná škola má v správe budovy, ktoré sú využívané pre teoretickú a praktickú výučbu pre jednotlivé študijné a učebné odbory takto :

Na súpisnom čísle Sídlisko Breziny 282 je 3-poschodová budova školy pre teoretické vyučovanie, v ktorej je 7 klasických učebni, 1 odborná učebňa informatiky, 1 učebňa pre PSK, 1 internetová učebňa a učebňa . V SOŠ je 7 tried denného a nadstavbového štúdia a v každom ročníku jedna trieda hostinský, hostinská. Škola má vlastnú telocvičňu, ktorú využívajú všetky zložky školy. V škole je zborovňa, kabinet výchovného poradcu, kancelária R – školy, kancelárie Z – R školy a ekonomický úsek. Učebne sú vybavené primerane a celá škola má zavedené internetové spojenie. Sociálne zariadenia boli rekonštruované v roku 2005 a 2006. V suteréne školy sú šatne pre  praktické vyučovanie. Sú tam umiestnené aj kancelárie HMOV a MOV. Škola má vlastnú plynovú kotolňu. Pri škole je dielňa pre ručné spracovanie kovov a dobre vybudovaná dielňa pre autoopravára a autoservis. Okrem toho škola má v správe aj dielňu na strojné spracovanie kovov v areáli ZŤS Prakovce.

Na súpisnom čísle Breziny 289 má škola 2 budovy bývalého DM, v ktorých je situované elokované pracovisko pre 2 – ročné učebné odbory lesná výroba a strojárska výroba. Ostatné priestory sú prenajímané za úhradu ako aj Turistická ubytovňa školy. Objekt je vykurovaný vlastnou kotolňou.

Na škole pracuje 11 členná Rada školy. Zodpovedá za kvalitu a organizáciu celého výchovno-vzdelávacieho procesu. Na škole je zriadená aj žiacka rada, ktorá organizuje žiacke aktivity a vytvára podmienky pre komunikáciu medzi vyučujúcimi, vedením a žiakmi školy.